tomato - онтологија

домат повеќе

мн. домати
Вид збор: Именка, машки род
Вид едногодишно градинарско растение со црвени, тркалезни и сочни, месести плодови што се користат во исхраната (за салата, сок, додаток при готвење).
Латински: Solanum lycopersicum Албански: domate
Употреба: Ботаника
Плодот на ова градинарско растение.
Албански: domate
Употреба: Гастрономија

патлиџан повеќе

мн. патлиџани
Вид збор: Именка, машки род
домат
Латински: Solanum lycopersium Албански: domat
Употреба: Ботаника , Гастрономија , Разговорно