tragicomedy - онтологија

трагикомедија повеќе

мн. трагикомедии
Вид збор: Именка, женски род
Како драмско дело.
Албански: tragjikomedi
Употреба: Литература , Сцена
Случка, настан што има истовремено и трагичен и комичен карактер.
Албански: tragjikomedi
Употреба: Преносно значење