training - онтологија

обука повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Систематско учење, обучување заради усвојување на определени знаења и искуства.
Албански: trajnim, stërvitje

тренинг повеќе

мн. тренинзи
Вид збор: Именка, машки род
Систематско вежбање со цел да се стекнат или да се зачуваат извесни својства.
Албански: stërvitje, trening
Употреба: Спорт
Воопшто - одгледување, школување, вежбање.
Албански: trajnim
Употреба: Образование