trance - онтологија

занес повеќе

мн. занеси
Вид збор: Именка, машки род
Несвесна состојба, бунило.
Албански: pavetëdije

транс повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Силна нервна возбуда, екстаза, восхит.
Албански: trans, ekstazë