transfer - онтологија

премин повеќе

мн. премини
Вид збор: Именка, машки род
преминување
Албански: kalim, transfer

пренос повеќе

мн. преноси
Вид збор: Именка, машки род
(едн.) Пренесување на сопственост од еден носител врз друг.
Албански: transfer, mbartje
Употреба: Економија

трансфер повеќе

мн. трансфери
Вид збор: Именка, машки род
транспорт
Албански: transferim
Употреба: Транспорт
премин, преминување
Албански: transfer, kalim
Употреба: Спорт
пренесување, префрлување
Албански: transfer, shpërngulje
Употреба: Економија