transit - онтологија

транзит повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Превоз на стока или патници од една земја во друга низ земја што лежи меѓу нив.
Албански: tranzit, kalim
Употреба: Транспорт

транзитен повеќе

транзитна
Вид збор: Придавка
Што минува транзит, што се однесува на транзит.
Примери:
Транзитна стока.