trash - онтологија

боклук повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
ѓубре, буниште, отпадоци
Турски: bokluk
Употреба: Разговорно

млати повеќе

млатат
Вид збор: Глагол, несвршен
удира, тепа, бие
Српски: млатити
Употреба: Дијалектен збор

шунд повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ѓубре, стока што не чини.
Германски: Schund
Употреба: Книжевен збор