treacle - онтологија

маџун повеќе

мн. маџуни
Вид збор: Именка, машки род
Гуcто сварен сируп од шира и шеќер.
Турски: macun Албански: melasë
Употреба: Гастрономија

мед повеќе

(едн.) медот
Вид збор: Именка, машки род
Сладок сок што потсетува на мед.
Албански: melasë

сируп повеќе

мн. сирупи
Вид збор: Именка, машки род
Густо сварен шеќерен сок.
Албански: shurup
Употреба: Гастрономија

шербет повеќе

шербетот
Вид збор: Именка, машки род
Густо растопен шеќер за попарување на некои благи работи: баклава, раванија и сл.
Турски: şerbet Албански: sherbet
Употреба: Гастрономија