triangle - онтологија

триаголник повеќе

мн. триаголници
Вид збор: Именка, машки род
Тристрана геометриска слика.
Албански: trekëndësh
Употреба: Математика
Посебна направа во вид на триаголник - за цртање.
Албански: trekëndësh
Сообраќаен знак како предупредување дека возилото е запрено.
Употреба: Транспорт

триангла повеќе

мн. триангли
Вид збор: Именка, женски род
Ударен музички инструмент во форма на триаголник.
Употреба: Музика и танц

тромеѓа повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Граница меѓу три земји, држави.
Употреба: Книжевен збор