trim - онтологија

кастри повеќе

кастрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Грубо, непрецизно сече нешто.
Албански: pres majë, krasis

остриже повеќе

Види и: стриже (несв.)
острижат
Вид збор: Глагол, свршен
(се остриже) Си ја скратил косата.
Албански: qeth, shkurtoj

потсече повеќе

потсечат
Вид збор: Глагол, свршен
Пресече, отсече нешто одоздола или одозгора; поткине, скрати крај или врв на нешто.
Албански: pres