truck - онтологија

камион повеќе

мн. камиони
Вид збор: Именка, машки род
Bид моторно возило за превоз на поголем товар.
Албански: kamion
Употреба: Транспорт

шлепер повеќе

мн. шлепери
Вид збор: Именка, машки род
Камион за влечење една или повеќе приколки.
Германски: Schlepper Албански: kamion me rimorkio
Употреба: Транспорт