turkey - онтологија

мисир повеќе

мн. мисири
Вид збор: Именка, машки род
Голема домашна птица.
Латински: Meleagris gallopavo Албански: gjel deti
Употреба: Зоологија

мисирка повеќе

Види и: мисир (м.)
мн. мисирки
Вид збор: Именка, женски род
мисир
Албански: gjeldeti, pulëdeti
Употреба: Зоологија

мисиркин повеќе

мисиркиниот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа на мисирка, што потекнува од мисирка.
Албански: gjeldeti, pulëdeti
Употреба: Гастрономија

пујка повеќе

мн. пујки
Вид збор: Именка, женски род
мисирка

Турција повеќе

Вид збор: Име
Држава во Евроазија која се протега на полуостровот Мала Азија и на дел од Балканскиот Полуостров.
Албански: Turqia
Употреба: Географија