umbrella - онтологија

чадор повеќе

мн. чадори
Вид збор: Именка, машки род
Преносна направа на склопување за заштита на човекот од дожд или сонце.
Турски: çadır Албански: çadër, ombrellë

чадорче повеќе

Види и: чадор (м.)
мн. чадорчиња
Вид збор: Именка, среден род
Мал чадор за заштита од дожд или сонце, обично женски.
Албански: ombrelë
Употреба: Деминутив

шатор повеќе

мн. шатори
Вид збор: Именка, машки род
чадор
Албански: ombrellë