ungulate - онтологија

копитар повеќе

мн. копитари
Вид збор: Именка, машки род
Тревопасен цицач што има копита (коњ, зебра) тревојади со копита.
Албански: thundrak
Употреба: Зоологија
Еден од редот на таквите цицачи.
Албански: thundror
Употреба: Зоологија