urge - онтологија

гони повеќе

гонат
Вид збор: Глагол, несвршен
тера
Албански: çon, nxit

збодне повеќе

Види и: бодне (св.)
збоднат
Вид збор: Глагол, свршен
Натера некого да побрза.
Албански: nxis
Употреба: Преносно значење

импулс повеќе

мн. импулси
Вид збор: Именка, машки род
несовладлив нагон
Албански: impuls
Употреба: Медицина

порив повеќе

мн. пориви
Вид збор: Именка, машки род
Силна желба, стремеж да се направи, да се изврши нешто.
Албански: nxitje, shtytje
Употреба: Книжевен збор

ургира повеќе

ургираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Врши ургенција.