usurer - онтологија

зеленаш повеќе

мн. зеленаши
Вид збор: Именка, машки род
Човек што дава пари на заем со многу висока камата.
Српски: зеленаш
Употреба: Дијалектен збор , Економија

каматник повеќе

мн. каматници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што дава пари на заем cо камата.
Албански: huadhënës me interes
Употреба: Економија