vacation home - онтологија

летниковец повеќе

мн. летниковци
Вид збор: Именка, машки род
куќа за летување
Употреба: Туризам

одморалиште повеќе

мн. одморалишта
Вид збор: Именка, среден род
Зграда, објект што се користи за престој за време на одмор.

почивалиште повеќе

мн. почивалишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се почива.
Албански: pushimore
Употреба: Туризам