vanguard - онтологија

авангарден повеќе

авангардниот
Вид збор: Придавка
Што е предводнички, претходнички, напреден, истакнат.
Француски: avant-garde

претстража повеќе

мн. претстражи
Вид збор: Именка, женски род
Стража распореден пред главнината на војската како заштита од ненадеен противнички напад.
Употреба: Воен термин

претходница повеќе

мн. претходници
Вид збор: Именка, женски род
Дел од војската што се наоѓа пред главните сили.
Албански: pararojë
Употреба: Воен термин