velvet - онтологија

велур повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Убава ткаенина со густи влакна.

кадифе повеќе

мн. кадифиња
Вид збор: Именка, среден род
Вид мека, свилена, памучна или волнена ткаенина.
Турски: kadife Албански: kadife

пељуш повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Вид кадифе
Турски: pelüş
Примери:
Женско палто од пељуш.

плиш повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
пељуш
Француски: pluche Албански: kadife
Употреба: Ретко

сомот повеќе

Вид збор: Именка, машки род
кадифе
Примери:
Фустан од сомот.