vertigo - онтологија

вртоглавица повеќе

мн. вртоглавици
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на организмот во која се губи чувството на рамнотежа и во која се чини дека сѐ се врти.
Употреба: Медицина

мати повеќе

матат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се мати) Ми (ти, му, ѝ, им) cе заматува погледот, ми се врти во умот, имам вртоглавица.
Албански: marrëmendje
Употреба: Медицина

шемет повеќе

Вид збор: Именка, машки род
вртоглавица
Употреба: Медицина