victim - онтологија

жертва повеќе

Види и: жртва (ж.)
мн. жертви
Вид збор: Именка, женски род
жртва
Употреба: Архаизам

жртва повеќе

мн. жртви
Вид збор: Именка, женски род
Тој што е убиен, протеран, настрадан во војна, од насилство; тој што трпи страдања и неволји што му ги нанесуваат други.
Албански: viktimë

погорелец повеќе

мн. погорелци
Вид збор: Именка, машки род
Лице на кое му изгорала куќата, имотот; жртва на пожар.