victory - онтологија

победа повеќе

мн. победи
Вид збор: Именка, женски род
Воен успех.
Албански: fitore
Употреба: Воен термин
Примери:
Напред, другари! Победата е наша.
Успех во спортски натпревар.
Албански: fitore
Употреба: Спорт
Примери:
Победа над фудбалскиот тим на Исланд.