village - онтологија

катун повеќе

мн. катуни
Вид збор: Именка, машки род
Планинско село од две-три куќи или колиби.
Албански: fshat malor me ca shtëpiza

колиба повеќе

мн. колиби
Вид збор: Именка, женски род
Мало населено место од неколку куќи виcоко во планина.
Албански: fshat, katund malor

населба повеќе

мн. населби
Вид збор: Именка, женски род
Населено место (село, град).
Албански: lagje
Употреба: Архитектура и градба

селиште повеќе

мн. селишта
Вид збор: Именка, среден род
село
Албански: fshat, katund
Употреба: Архитектура и градба , Аугментатив

село повеќе

мн. села
Вид збор: Именка, среден род
Мало населено место.
Албански: fshat
Примери:
Живее на село.

селце повеќе

Види и: село (ср.)
мн. селца
Вид збор: Именка, среден род
село
Албански: katund, fshat
Употреба: Деминутив