violate - онтологија

насили повеќе

насилат
Вид збор: Глагол, свршен
(се насили) Покаже, пројави сила.
Албански: vërsulem

повреди повеќе

повредат
Вид збор: Глагол, свршен
Наруши ред, прекрши закон и сл.
Албански: shkel ligjin
Употреба: Правда