violation - онтологија

престап повеќе

мн. престапи
Вид збор: Именка, машки род
Истапување надвор од определена зацртана граница (круг, линија).
Албански: shkelje, thyerje
Употреба: Спорт

уривање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(за чест, углед) нарушување
Албански: shkelje
Употреба: Преносно значење