voyeur - онтологија

воајер повеќе

мн. воајери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е психички болно и сексуално се задоволува со тајно гледање на голи луѓе.
Употреба: Медицина

пазач повеќе

мн. пазачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице кое скришум ги набљудува љубовните двојки.
Албански: vrojtues i fsheht
Употреба: Разговорно