vulture - онтологија

мршојад повеќе

мн. мршојади
Вид збор: Именка, машки род
мршојадец
Употреба: Зоологија

мршојадец повеќе

Види и: мршојад (м.)
мн. мршојадци
Вид збор: Именка, машки род
Голема птица грабливка што се храни со мрши.
Латински: Vulturidae Албански: grabitqar
Употреба: Зоологија

стрвник повеќе

мн. стрвници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што подмолно напаѓа чекајќи ја туѓата немоќ или слабост.
Албански: lakmitar, i pangopur
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Агентите како стрвници дебнеа.

стрвница повеќе

мн. стрвници
Вид збор: Именка, женски род
лакома, ненаситена
Албански: e pangopur, llupës
Употреба: Преносно значење