washcloth - онтологија

бришка повеќе

мн. бришки
Вид збор: Именка, женски род
Крпа за бришење во кујната.
Албански: leck fshise

ѓебре повеќе

мн. ѓебриња
Вид збор: Именка, среден род
Крпа за триење при капење.
Албански: leckë e vrazhdë
Употреба: Дијалектен збор