watchdog - онтологија

пожарен повеќе

пожарниот
Вид збор: Именка, машки род
Дежурен што чува од пожар (на пример во војска или како посебна должност).
Употреба: Разговорно
Примери:
Пожарниот стоеше пред магацинот.