weight - онтологија

везник повеќе

мн. везници
Вид збор: Именка, машки род
тежина, обврска, бреме
Албански: rëndësi, peshë
Употреба: Преносно значење

килажа повеќе

(едн.) килажата
Вид збор: Именка, женски род
Тежина во килограми.
Употреба: Разговорно

крепа повеќе

мн. крепи
Вид збор: Именка, женски род
тежина
Албански: peshë, rëndësi
Употреба: Преносно значење

натегне повеќе

натегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Натежне на една страна; сп. натежне
Албански: anoj, ngarkoj

олово повеќе

(едн.) оловото
Вид збор: Именка, среден род
тежина, тегоба
Албански: plumb, rëndësi
Употреба: Преносно значење

педесетдрамник повеќе

мн. педесетдрамници
Вид збор: Именка, машки род
Тег од педесет драма.
Албански: peshore prej 50 dramë
Употреба: Архаизам

притискач повеќе

мн. притискачи
Вид збор: Именка, машки род
Направа со која се притиска.
Албански: shtypës, ngarkesë

тег повеќе

мн. тегови
Вид збор: Именка, машки род
Метален предмет за мерење тежина.
Албански: dërhem, peshojë
спортски реквизит
Употреба: Спорт

тежење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
тежи

тежест повеќе

Вид збор: Именка, женски род
тежина
Употреба: Книжевен збор

тежина повеќе

тежината
Вид збор: Именка, женски род
Манифестација на масата на телата под дејство на гравитацијата.
Албански: peshë
Определен износ со соодветната мерка.
Албански: peshë
Употреба: Физика

топуз повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Железна топка што се ползува како тег на кантар, часовник и др.
Турски: topuz Албански: gurë peshe, gjyle

топуска повеќе

мн. топуски
Вид збор: Именка, женски род
Тег на кантар, на часовник и сл.
Албански: peshojë