white horse - онтологија

белец повеќе

мн. белци
Вид збор: Именка, машки род
бел коњ
Албански: kal i bardhë

ѓок повеќе

Види и: ѓокат (м.)
Вид збор: Именка, машки род
бел коњ

ѓокат повеќе

мн. ѓокати
Вид збор: Именка, машки род
бел, белузлав коњ
Турски: gök at