win - онтологија

добие повеќе

добијат
Вид збор: Глагол, свршен
Победи, во игра, во натпревар, во борба.
Албански: fitoj

избори повеќе

изборат
Вид збор: Глагол, свршен
(се избори) Со борба постигне нешто за себе.
Албански: fitoj

извојува повеќе

Види и: војува (несв.)
извојуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Постигне нешто со борба.

освои повеќе

освојат
Вид збор: Глагол, свршен
Придобие некого (публика, друштво).
Албански: fitoj
Употреба: Преносно значење

падне повеќе

паднат
Вид збор: Глагол, свршен
(при делба, лотарија - добие) добие, припадне
Албански: bie, fiton

победи повеќе

победат
Вид збор: Глагол, свршен
Извојува победа во војна; порази непријател.
Албански: fitore
Примери:
Победивме во ослободителната борба.
Покаже најдобри резултати.
Примери:
Коалицијата победи на парламентарните избори.