wine - онтологија

вино повеќе

мн. вина
Вид збор: Именка, среден род
Алкохолен пијалак добиен со ферментација на сок од грозје.
Албански: verë, venë
Употреба: Гастрономија

вински повеќе

винскиот
Вид збор: Придавка
Што е од вино, што се однесува на вино.
Албански: vere, i verës
Употреба: Гастрономија

жилавка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вино од таа сорта грозје.
Албански: verë e bardhë
Употреба: Гастрономија

мускат повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вино од тоа грозје.
Албански: lloj vere, muskat
Употреба: Гастрономија