witchcraft - онтологија

бајачка повеќе

Види и: бајач (м.)
мн. бајачки
Вид збор: Именка, женски род
вражба
Албански: bëj magji

вражачка повеќе

мн. вражачки
Вид збор: Именка, женски род
Чин, постапка на вражење.
Албански: magji, fall

маѓепсништво повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Дејност или сила на маѓепсник и маѓосник.

чинка повеќе

мн. чинки
Вид збор: Именка, женски род
Магија, ритуал со магиско дејство.