worship - онтологија

боготвори повеќе

боготворат
Вид збор: Глагол, несвршен
обожава
Употреба: Книжевен збор

обожава повеќе

обожаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Велича, почитува некого или нешто како Бог, божество.
Албански: adhuroj