wrestler - онтологија

борач повеќе

мн. борачи
Вид збор: Именка, машки род
Спортист што се занимава со борење.
Употреба: Спорт

певлијан повеќе

Вид збор: Именка, машки род
пеливан
Употреба: Народна поезија

пеливан повеќе

мн. пеливани
Вид збор: Именка, машки род
борач
Турски: pehlivan Албански: pelivan, mundës
Употреба: Архаизам , Спорт
Примери:
Луѓето направија круг на ливадата околу пеливаните.