yarrow - онтологија

ајдучица повеќе

мн. ајдучици
Вид збор: Именка, женски род
Вид цвеќе со долго стебленце и со бели или жолти цветови, лековита билка, ајдучка трева.
Латински: Achillea millefolium Албански: lule Akili
Употреба: Ботаника

столисник повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид лековито растение, ајдучка трева.
Латински: Achillea millefolium
Употреба: Ботаника