yeast - онтологија

квас повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
квасец
Албански: tharmë, farë

квасец повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Маса составена од живи квасни габички што предизвикуваат вриење, ферментација.
Албански: tharmë, farë, majë
Употреба: Гастрономија

маја повеќе

мн. маи
Вид збор: Именка, женски род
Квас, квасец - за месење леб.
Турски: maya Албански: majë
Употреба: Гастрономија
Посебно подготвен наут за месење леб - мајаница.
Албански: majë, tharmë
Употреба: Гастрономија

потквас повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
квас, маја
Албански: majë, tharm
Употреба: Гастрономија