zipper - онтологија

патент повеќе

мн. патенти
Вид збор: Именка, машки род
Направа за закопчување од две текстилни ленти со метални или пластични запци, што меѓусебно се спојуваат.

рајсфершлус повеќе

мн. рајсфершлуси
Вид збор: Именка, машки род
Спојка за текстилни рабови.
Германски: Reißverschluss
Употреба: Разговорно