zucchini - онтологија

долма повеќе

мн. долми
Вид збор: Именка, женски род
Вид долгнавеста тиква.
Албански: cuçini, kungull i njomë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Полнети тиквички.
Турски: kabak dolması Албански: kungull i mbushur
Употреба: Гастрономија

тикве повеќе

Види и: тиква (ж.)
Вид збор: Именка, среден род
Вид зеленчук што се употребува за манџа полнети тиквиња.
Латински: Cucurbita moschata Албански: kungull i njomë
Употреба: Ботаника

тиквиче повеќе

Види и: тикве (ср.)
мн. тиквичиња
Вид збор: Именка, среден род
тиква
Албански: kungull i njomë, cuçini
Употреба: Ботаника
Примери:
Полнети тиквичиња.

тиквичка повеќе

мн. тиквички
Вид збор: Именка, женски род
Мала тиква во облик на краставица која се користи во медитеранската и балканската кујна.
Албански: kungull i njomë, cuçini
Употреба: Гастрономија
Примери:
Полнети тиквички.