алтан

мн. алтани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14347
Златна пара, златник, дукат.
Англиски: gold coin Турски: altın
Примери:
Невестинска низа алтани.
Алтаните тешко се печалат.
Изведенки
алтанче ср.
мн. алтанчиња
хип. Мала златна монета.
Пример: На кошулата висеа алтанчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК