буица

мн. буици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19862
1. Вода што тече силно, брзо, што надоаѓа, обично по пороен дожд.
Англиски: flooding, torrent Албански: përmbytje
Примери:
Матни буици ги риеја патиштата, или нанесуваа купишта песок, камења и дрва.
Буицата донесе штети и поуки.
2. треска, грозница
Англиски: fiver Албански: ethe
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
Буицата била опасна болест во тоа време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи