курва

(се) курваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26046
блудничи
Англиски: whore
Употреба: Вулгарно , Пејоратив
Примери:
Се курвале по борделите.
Изведенки
1. курвање ср.
глаг. им.
2. курвосува несв.
курвосуваат
дијал.
3. курвосување ср.
дијал.
Пример: И онака поради курвосување за бадијала ги потрошивме сите пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи