педер

мн. педери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6595
1. Тој што се предава на педерастија.
Англиски: homosexual Албански: peder, pederast, homoseksual
Употреба: Груб збор , Разговорно
2. Неформален израз за никаквец, подлец.
Англиски: crook Албански: peder, faqezi
Употреба: Груб збор , Жаргонски збор
Изведенки
1. педериште ср.
мн. педеришта
аугм.
2. педерче ср.
мн. педерчиња
дем.
3. педерски прид.
педерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК