Тетово

Вид збор: Име
Ранг: 6673
Град во северозападна Македонија.
Англиски: Tetovo Турски: Kalkandelen Албански: Tetova
Употреба: Географија
Изведенки
1. тетовец м.
мн. тетовци
жител на Тетово
2. тетовка ж.
мн. тетовки
жителка на Тетово
3. тетовчанец м.
мн. тетовчани
4. тетовчанка ж.
мн. тетовчанки
5. тетовски прид.
тетовскиот
Што е во врска со Тетово.
Пример: тетовски грав
FlexiMac
 менување на македонски глаголи