а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Америка

Вид збор: Име
Ранг: 849
1. Зборот Америка се користи заедно да се означат континентите Северна Америка и Јужна Америка.
Англиски: America
Употреба: Географија
Примери:
Америка се наоѓа меѓу Атлантскиот и Тихиот Океан.
2. Соединети Американски Држави
Англиски: USA Албански: SHBA
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. Американец м.
мн. Американци
2. Американка ж.
мн. Американки