а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Англија

Вид збор: Име
Ранг: 3158
Англија е најголемата земја во рамките на Обединетото Кралство.
Англиски: England Албански: Angli
Употреба: Географија
Примери:
Англиското знаме e познато како Крстот на Св. Ѓорѓија.
Изведенки
1. Англичанец м.
мн. Англичани
Жител на Англија.
2. Англичанка ж.
мн. Англичанки
Жителка на Англија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК