а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Англосаксонец

мн. Англосаксонци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47442
1. Припадник на стар германски народ што живеел во Англија пред Норманското освојување.
Англиски: Anglo-Saxon
Употреба: Историја
2. Лице од англиско потекло.
Англиски: Anglo-Saxon
Употреба: Географија
Изведенки
англосаксонски прид.
англосаксонскиот