а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Бошњак

мн. Бошњаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27536
Муслиман, жител на Босна и Херцеговина.
Англиски: Bosniak
Употреба: Географија
Примери:
Нашата националност е Бошњак, нашиот јазик е бошњачки, а нашата вера е исламот.
Изведенки
бошњачки прид.
бошњачкиот
Пример: бошњачки народ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи