а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Бразил

Вид збор: Име
Ранг: 14381
најголема држава во Јужна Америка
Англиски: Brasil
Употреба: Географија
Изведенки
1. Бразилец м.
мн. Бразилци
2. Бразилка ж.
мн. Бразилки
3. бразилски прид.
бразилскиот
Пример: бразилско кафе
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК